Lyžařem snadno a rychle

Lyžařem snadno a rychle

Chystáte se se svým potomkem na hory? Byli byste rádi, kdyby se vaše dítě naučilo rychle lyžovat?

Jednou z variant je lyžařská školka. Pod odborným vedením získá dítě správné základy na mírném svahu a většinou je po pár lekcích či týdnu ve školičce schopno zvládat mírný svah. Dnes již lyžařskou školku najdete téměř v každém středisku.

Co když ale dítě z různých důvodů do školky dát nechcete? Máte dětí více a starší sourozenci již zvládají běžné sjezdovky? Chcete být celá rodina pohromadě a nechcete nejmladší dítě odkládat? Chcete být u lyžařských začátků své ratolesti a užívat si tu radost, kdy se s vaší pomocí krůček po krůčku zlepšuje? Pokud milujete hory a zimu si bez lyžování nedovedete představit, asi budete chtít svému dítěti tuto lásku předat sami. Jestli jste dobří lyžaři a cítíte se na lyžích bezpečně, můžete být učitelem i pro své dítě. Nabízíme vám několik rad a tipů, na co nezapomenout při přípravě na hory a jak bezpečně zvládnout lyžařské začátky svého potomka a přitom si to hezky užít.

Kdy s lyžováním začít?

Obecně se doporučuje věk okolo 4 let, ale pokud je dítě fyzicky i psychicky zralé, lze začít i dříve. Každé dítě je jiné - jsou děti, které ve dvou letech nechtějí z lyží (to ale bývají spíš výjimky), jiné k tomu dorostou až v pěti. Záleží samozřejmě na tom, jaký má vztah k zimním radovánkám a k lyžování celá rodina. Pokud rodiče „šoupnou“ dítě do lyžařské školky a sami jdou do hospody na grog, bude mít dítě k zimním sportům určitě jiný postoj, než když celá rodina včetně miminek v krosně absolvuje každoročně týdny na horách. Velmi podstatné je, aby dítě mělo motivaci. Může jí být starší sourozenec, kterému se mladší chce vyrovnat nebo šikovnější kamarád Ale pozor! Věty typu: „Podívej, jak je Péťa šikovný a ty tu jen tak stojíš“ mívají spíš opačný efekt. Určitě dítě do ničeho ho nenuťte – mějte s ním trpělivost. Když zažije radost z jízdy bez zbytečných nepříjemných zážitků a traumat, může z toho být láska na celý život.

Jaké vybavení pořídit?

Začátečníkovi, zvlášť když nevíte, zda ho lyžování „chytne“, můžete klidně koupit lyže v bazaru. Děti v tomto věku jsou lehké a zpravidla toho nenalyžují tolik, aby lyže opotřebovaly. Mnohem důležitější než značka bude barva a design – dětem by se lyže měly líbit! Vždyť první lyže jsou pro ně spíš hračkou a tedy k nim mohou mít podobný vztah. Délka by měla být co nejkratší – do podpaží nebo k ramenům – s dlouhými lyžemi byste dětem učení jen zkomplikovali. Vázání nechte odborně seřídit podle váhy dítěte. Velkou pozornost věnujte botám – vyndejte z přezkáčů vnitřní botičku a přesvědčte se, že má nožka dostatečný prostor. Do přezkáčů patří dlouhé hladké podkolenky - krátké ponožky a různé rantly od spodního prádla by mohly dítě v botách nepříjemně tlačit. Nepodceňujte kvalitní teplé vypolstrované a nepromokavé oblečení, které dítě ochrání nejen před chladem a vlhkem, ale i při drobných pádech. K nezbytnému vybavení patří helma.  Ani ne tak proto, že by dítě jezdilo takovou rychlostí, že by si mohlo při pádu poranit hlavu, ale na sjezdovce bohužel nejsme sami a malí lyžaři jsou při střetu s velkými mnohem zranitelnější. Lyžařské brýle zkoušíme zásadně s helmou, aby dobře padly. Osvědčuje se helmu nebo část oblečení pořídit reflexních barvách – malé dítě je pak hůře přehlédnutelné.

Lyžařské začátky aneb lyžování hrou

Nejprve dítě nechte seznámit s lyžařským vybavením. Budoucí malý lyžař většinou nadšeně jezdí doma po koberci nebo po staré dece a nenásilně si tak zvykne na pevné boty i na pocit, jaké je mít lyže na nohou. Na sněhu je důležité, aby dítě získalo pocit bezpečí. Necháme ho tedy nejprve ťapat po rovině, pro první pocit skluzu je dobré najít mírný kopeček - může být opravdu kratičký (stačí 2-3 metry) s dojezdem do rovinky nebo do protisvahu. Aby nepadalo dozadu, použijeme osvědčený pokyn „Dej si ruce na kolínka“ – tomu rozumí dítě i ve dvou letech. Dětem můžeme postavit z hůlek, kuželů apod. různé jízdy zručnosti, slalom nebo využít dětských parků, kde může dítě přejíždět různé nerovnosti, boule či projíždět bránami často s motivem zvířátek či oblíbených postaviček. Získá tak větší jistotu, stabilitu a snáze se později vyrovná s různým terénem i nečekanými nerovnostmi. Pokud dítě upadne, necháme ho samostatně vstát nebo mu zpočátku pomůžeme např. podáním hůlky. Když se dítě zvládne na lyžích sklouznout, nepadá a projevuje nadšení z tohoto pohybu, můžeme s ním vyrazit na delší svah či na modrou sjezdovku.

Na vleku

Když malý lyžař získal na sněhu jistotu pohybu, můžeme zkusit jízdu na vleku. Před tím je dobré ho připravit  vozením „na hůlce“. Zvykne si na tah a nebude mít tendenci si na vleku sedat. Ideální pro nácvik jsou pomalu jedoucí vleky typu poma. Na vlecích pro dospělé si dítě dáme na koleno, svoji lyži mezi jeho a lehce ho nadlehčujeme, aby při případném překřížení lyží nedošlo k pádu.

Poprvé na sjezdovku

Udrží-li se dítě na lyžích, další pokrok je jen otázkou praxe – tedy jezdit, jezdit, jezdit. Dítě zpravidla již zvládne modrou sjezdovku, zpočátku je dobré ho ale nějakým způsobem jistit.  Někteří rodiče používají k regulaci rychlosti různé popruhy. Většina lyžařských instruktorů se s touto metodikou neztotožňuje hlavně z toho důvodu, že rodič lanem tahá dítě, které je uvázané v pase, do záklonu. Novinkou na českém trhu jsou ski-vodítka, která jsou uchycena na nožkách, čímž k záklonu nedochází a navíc pomáhají malému lyžaři při zatáčení. Osvědčuje se nejen jako psychická podpora a záchranná brzda, ale hlavně jako výuková pomůcka a spousta rodičů s ní má výborné zkušenosti.

Jak funguje ski-vodítko

Děti se většinou vše učí velmi intuitivně. Se ski-vodítkem dítě nejen jistíte, ale nenásilně mu pomáháte přenášet váhu z jedné lyže na druhou, aniž byste mu museli cokoli vysvětlovat, což u malého dítěte zpravidla stejně nemá žádný význam. Protože vodítko není napevno přiděláno k popruhu, který má dítě kolem pasu, ale k popruhům na nohou, prostřednictvím přídavných pásků na stehnech dáváte dítěti impulsy k zatáčení. Tak můžete regulovat rychlost malého lyžaře, aniž abyste ho strhávali do záklonu. Pokud dítě již samo zvládá zatáčet i regulovat rychlost jízdy, zůstává spojovací lano prověšené a ski-vodítko funguje jen jako „pojistka“. Navíc na „velkých sjezdovkách“ např. v Alpách odpadá nebezpečí, že vám dítě někam ujede.

Pro koho je určeno

V podstatě pro všechny děti, které s lyžováním začínají.  Ať již proto, že potřebují mít pocit, že je někdo jistí, anebo naopak proto, že jezdí jako draci a nemají žádné zábrany. Je třeba mít na mysli, že malé dítě nemá povědomí o vlastní rychlosti a není schopno rozlišit, co je ještě bezpečné a co již ne. Navíc se často stane, že ho něco napadne a zcela nečekaně zastaví či změní směr. Když rodič jede za dítětem, chrání ho zároveň proti neukázněným„pirátům sjezdovek“, kteří se řítí po svahu dolů, aniž by brali ohledy na ostatní.

Kde lyžovat s dětmi

Pro lyžařské začátky je ideální mírná široká a přehledná sjezdovka s minimálním provozem. Ideální jsou vyloženě dětské sjezdovky jako je např. Chotouň u Jílového nebo Severák v Jizerských horách nebo vleky u chalup na hřebenech hor, kde zpravidla jezdí jen ubytovaní hosté. Jestliže máte vyzkoušené, že dítě vydrží nějakou tu hodinku na kopci a lyžování ho baví, můžete vyrazit do některého z rodinných středisek v Alpách. Výhodou jsou mimo jiné převážně sedačkové lanovky, kde si dítě cestou nahoru odpočine.

Na co ještě myslet

Abyste si pobyt na horách s dětmi opravdu užili, nezapomeňte, že je důležité, aby bylo dítě odpočaté, najedené, dobře oblečené (ani málo ani moc) a aby lyžování vnímalo jako zábavu. Velkou roli také hraje počasí – za relativně teplého slunečného počasí se vám i dětem bude lyžovat určitě lépe než při -20 stupních pod nulou nebo ve vánici. Vezměte s sebou termosku s čajem a nějaké sladkosti (müsli tyčinky, oříšky, rozinky, kousek čokolády) a lyžování prokládejte malými občerstvovacími přestávkami. Vymýšlejte různá zpestření, hry, soutěže, střídejte různé aktivity, které budou dítě bavit. Odměnou vám budou krásné vzpomínky a vědomí, že dětem předali to, co máte rádi, aby to jednou zase ony mohly předat svým potomkům.

 

Veronika Měchurová, instruktorka lyžování a matka 3 lyžařů

Novinky

DOVOLENÁ

15. 2. 2019
Od 16.2. do 24.2. máme zavřeno, lyžujeme:) více ›

SNĚHOVÁ NADÍLKA - SKVĚLÁ NABÍDKA

5. 1. 2019
Doprava zdarma více ›

Máme opět všechny barvy:)

10. 12. 2018

VÍTEJ ZPÁTKY PANÍ ZIMO :)

1. 12. 2018
Hory už se bělají, bude brzy mráz..... Nejvyšší čas pořídít si naše ski-voditka :) více ›

SMS

14. 1. 2018
Poděkování od spokojeného tatínka více ›

Čerstvá zkušenost z Rakouska

30. 12. 2017

Ukázaná platí:)

7. 1. 2017

Není to jen popruh !

27. 12. 2017
SKI-voditka nejsou jen obyčejný popruh více ›

další novinky
Reklama